Warning: Missing argument 1 for get_post(), called in /home/klimek/agau.sk/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/class-opengraph.php on line 489 and defined in /home/klimek/agau.sk/wp-includes/post.php on line 380

Investovanie do striebra a zlata

ako investovať do zlata a striebra

Koľko stojí zlato

Cena zlata sa vo svete uvádza v amerických dolároch za trójsku uncu. Cena sa odvíja od vývoja obchodovania na komoditnej burze. Ak si chceme spočítať cenu našej zlatej tehličky, tak nám tento údaj veľa nepovie. Musíme si cenu zlata previesť na gramy a potom na eurá. Zlatú tehličky tak potom môžeme skúsiť za takúto cenu predať. Musíme však počítať s tým, že zlatú tehlu predáme o niečo nižšie ako je cena na burze. Výkupné ceny sú totiž vždy o niečo nižšie ako trhová (spotová cena) zlata. Predajné ceny fyzického zlata (mince, tehličky, odliatky) sú zase o niečo vyššie ako trhová cena. Zaujímavosťou investičného zlata je, že oproti striebru, je oslobodené od dane z pridanej hodnoty.

Keďže dolár môže voči euru kolísať, tak nás skôr zaujíma cena zlata v eurách. Aby sme ju nemuseli počítať, tak stačí ak si pozrieme aktuálny graf s cenou zlata v eurách za trójsku uncu (OZ). Nárast ceny zlata v dolároch môže často krát odrážať iba pokles dolára samotného. Preto je pre nás európanov dôležitejšia práve cena vzácneho kovu v eurách. Stále však poznáme len cenu v unciach (OZ – trójska unca). Tú by sme mali prepočítať na gramy.

V prvých dvoch grafoch je zobrazovaná cena zlata za jednu trójsku uncu – OZ. Ak sa nám nechce počítať cenu našej zlatej tehličky v gramoch, tak sa nám hodí graf ceny v kilogramoch.

Na grafe vidíme cenu v kg. Cena za gram sa ľahko vypočíta vydelením ceny číslom 1000 (a kg = 1000 g).

Ak by sme chceli vypočítať ručne aj cenu z trójske unce ( OZ), tak tá má 31,1034768 gramov. Prepočet gramáže na unce je teda následovný:

100g / 31,1 = 3,2 OZ unce (približne).

Dlhodobý vývoj ceny zlata môžeme sledovať na množstve grafov na webe: kitco.com